Nimityksiä ja jäsenyyksiä

Tälle sivulle on koottu Invalidiliiton yhteiskuntasuhteiden asiantuntijoiden nimityksiä ja jäsenyyksiä eri työryhmissä. Tiedot päivittyvät tarvittaessa.

Laura Andersson, yhteiskuntasuhdejohtaja

Vammaisfoorumin hallituksen jäsen kaudella 22.5.-31.12.2019

Digi arkeen -neuvottelukunta (2017-2019)

Vates-säätiön hallitus (2018-20)

Invalidisäätiön valtuuskunnan varajäsen

Vammaiskumppanuus ry, hallituksen jäsen

Henrik Gustafsson, lakimies

Vammaisten henkilöiden oikeuksien neuvottelukunnan varsinainen jäsen (VANE)  2017-2019

Sosiaaliturva-asioiden muutoksenhakulautakunnan ("SAMU") varsinainen sivutoiminen jäsen 2018-2020

Sosiaaliturva-asioiden muutoksenhakulautakunnan neuvottelukunnan ("SAMU") jäsen 2019-2021

Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan varajäsen 2015-2019

Vakuutuslääkärijärjestelmän kehittämisen neuvottelukunta, varsinainen jäsen 2018-2021

Ylva Krokfors, sosiaali- ja terveyspoliittinen asiantuntija

EAPN:fin, Terveys- ja köyhyys -työryhmän jäsen

Pääkaupunkiseudun omaishoitajat ry, hallituksen jäsen kaudelle 2020-2021

Suomen omaishoidon verkosto, Invalidiliiton edustaja

Riitta Saksanen, sosiaali- ja terveyspoliittinen asiantuntija

SOSTEn potilas- ja kansanterveysjärjestöjen verkoston jäsen

SOSTEn ja Kuntoutussäätiön koordinoima Kuntoutusverkoston (KUVE) jäsen 

THL:n TOIMIA-verkoston sosiaalialan ja sosiaalisen toimintakyvyn arvioinnin asiantuntijaryhmän jäsen

Anne Mäki, koulutus- ja työllisyysasiantuntija

Vates-säätiön valtuuskunnan varajäsen 2018-20

Osatyökyvyttömyyseläkkeen lineaarisen mallin valmisteluun liittyvän työryhmän jäsen, Vammaisfoorumin edustajana 

Vakuutuslääkärijärjestelmän kehittämisen neuvottelukunta, varajäsen 2018-2021

Elina Nieminen, lakimies

Eduskunnan Oikeusasiamiehen yhteydessä toimivan Ihmisoikeuskeskuksen alaisen Ihmisoikeusvaltuuston varsinainen jäsen 1.4.2016 – 31.3.2020

Eduskunnan Oikeusasiamiehen yhteydessä toimivan Ihmisoikeuskeskuksen alaisen Ihmisoikeusvaltuuston pysyvän jaoston Vammaisten henkilöiden ihmisoikeuskomitean varsinainen jäsen ja varapuheenjohtaja 1.4.2016 – 31.3.2020

Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto, Valvira, pysyvä sosiaalihuollon asiantuntija 1.1.2017 – 31.12.2020

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) Vammaispalvelujen käsikirjan toimitusneuvosto 1.3.2017 – 31.12.2019

STM Elämän loppuvaiheen hoitoa, itsemääräämisoikeutta, saattohoitoa ja eutanasiaa koskevan lainsäädäntötarpeen asiantuntijatyöryhmä 01.12.2018 – 03.06.2021

Heta – Henkilökohtaisten Avustajien Työnantajien Liitto ry, hallituksen varapuheenjohtaja 01.01.2019 – 31.12.2020

Yhdenvertaisuusvaltuutettu, Yhdenvertaisuusasioiden neuvottelukunnan alaisen vammaisjaoston varsinainen jäsen, 12.12.2016 asetettu toistaiseksi

Kirkon saavutettavuuden ja vammaisuuden neuvottelukunta 18.10.2016 – 31.5.2020

Assistentti.info, neuvottelukunta, pysyvä jäsenyys

Laura Poussa, kansainvälisten asioiden koordinaattori

Vammaiskumppanuus ry, hallituksen varajäsen 2018

European Disability Forum, member of email expert group “International cooperation and SDGs”

International Disability and Development Consortium, member of EU Task group

Sinikka Winqvist, hankepäällikkö

Vates-säätiön valtuuskunnan jäsen 2018-20

 

Jaa sosiaalisessa mediassa