Vertaistukea ja tapahtumia

Invalidiliiton jäsenyhdistysten ilmoitukset vertaistukitoiminnastaan sähköpostitse merja.monto@invalidiliitto.fi.

ETELÄ-SUOMI

Porvoon Invalidit - Borgå Invalider ry 
Avoin vertaistukiryhmä naisille 
Yhteyshenkilö Tuula Räikkönen 
tuula.raikkonen@gmail.com 
puh. 050 360 5813

Vihdin Invalidit ry 
Avoin toiminnallinen vertaistukiryhmä, retkiä yms. 
Yhteyshenkilö Sylvi Reinikainen 
sylvi.reinikainen@pp.inet.fi

Hyvinkään Seudun Invalidit ry 
Avoimia toiminnallisia vertaistukiryhmiä, sukututkimusta, retkiä, koulutusryhmiä 
Yhteyshenkilö Marja Paananen
marja.paananen@pp.inet.fi 
puh. 040 738 1292 

Nurmijärven Invalidit ry 
Avoimia vertaistukiryhmiä, naistyöryhmä, keskusteluryhmä, käsityöryhmä, yhdessäoloa 
Yhteyshenkilö Kyllikki Österman 
kyllikki.osterman@elisanet.fi

ESPIN-Espoon Invalidit ry 
Avoimia vertaistukiryhmiä, naiset, miehet, nuoret, diagnoosit
www.espinry.fi 
Yhteyshenkilö Pirkko Kuusela 
pirkko.kuusela@gmail.com 
puh. 040 572 6296 

SISÄ-SUOMI

Valkeakosken Seudun Invalidit ry 
Avoimia vertaistukiryhmiä: vaikuttamista, luentoja, keskusteluryhmiä 
Yhteyshenkilö Sirpa Maansaari
sirpa.maansaari@pp.inet.fi 
puh. 0400 205 662

Tampereen Seudun Invalidit ry 
Avoimia vertaistukiryhmiä: keskustelutilaisuuksia, luentoja, yhteislaulua, bingoa, sosiaalisten verkostojen luomista, vierailevia luennoitsijoita
www.tsiry.net 
Yhteyshenkilö Satu Tahlo-Jortikka
satu.tahlo-jortikka@luukku.com
puh. 0400 153 409

Vammalan Seudun Invalidit ry 
Avoimia vertaistukiryhmiä: liikunta, laulu, sanakuula 
Yhteyshenkilö Terttu Karppasen
tepa@kopteri.net 
puh. 040 508 9433

Ikaalisten Invalidit ry 
Avoimia toiminnallisia vertaistukiryhmiä: vesivoimistelu, kuntosali 
Yhteyshenkilö Raija Rantala
ranrai51@gmail.com
puh. 040 777 6053 

LÄNSI-SUOMI 

Suomenselän Invalidit ry, Ähtäri 
Avoimia vertaistukiryhmiä: boccia, yhdessäolo 
Yhteyshenkilö Pirkko Ahola
pirkko.ahola@pp3.inet.fi
puh. 040 590 7954 

LOUNAIS-SUOMI 

Porin Seudun Invalidit ry 
Avoimia vertaistukiryhmä: luennot, keskustelut, boccia, kuntosali, vesijumppa, suljettu vertaistukiryhmä naisille 
Yhteyshenkilö Raija Kiviniitty
raija.kiviniitty@elisanet.fi
puh. 044 585 4717 

Raision Seudun Invalidit ry 
Avoimia vertaistukiryhmiä: boccia, korttipeli, käsityö, askartelu, vesivoimistelu, ohjelmatoimikunta 
Yhteyshenkilö Seija Lehti
slehti301@gmail.com
puh. 040 588 3675 

Rauman Invalidit ry 
Avoimia diagnoosi- ja toiminnallisvertaistukiryhmiä:
www.raumaninvalidit.com 
Yhteyshenkilö Anniina Sillanpää
a.sillanpaa@eurajokinetti.fi
puh. 040 524 5721

OULU-KAINUU

Ruukin Invalidit ry 
Avoimia vertaistukiryhmiä: boccia, ulkoilu, yhdessäolo 
Yhteyshenkilö Pirjo Aho
pirjosisko.aho@gmail.com
puh. 040 591 8820

Kuhmon Invalidit ry 
Yhteyshenkilö Paula Tampio
paula.tampio@netti.fi
puh. 044 339 2756

Oulun Invalidien yhdistys ry 
Avoimia, suljettuja ja virtuaalisia vertaistukiryhmiä perheille, nuorille, naisille 
www.oiy.fi 
Yhteyshenkilö Jussi Lotvonen
jussi.lotvonen@oly.fi
puh. 044 836 838 

Valtakunnalliset yhdistykset

Selkäydinvammaiset Akson ry/ MOVE -projekti 
Selkäydinvammaisten vertaistuki 
www.aksonry.fi/vertaistuki
Vertaistukikoordinaattori Ville Vuosara, 
move@aksonry.fi 
puh. 050 371 5400, 

 

Amputoitujen vertaisryhmät

Amputoidut.fi -sivusto tarjoaa vertaistukea, tietoa ja kohtaamisia. Vertaistukiryhmiä ja harrastustoimintaa raaja-amputoiduille eri paikkakunnilla:

http://amputoidut.fi/vertaistuki/ryhmatapaamiset-ja-harrastustoiminta/

 

 

 

 

Jaa sosiaalisessa mediassa