Harvinaisyhdistykset

AH-Potilaat ry
Jäsenmaksu 20 €

Puheenjohtaja
Tuukka Räihä
p. 050 3010151
info@ah-potilaat.org

Aivolisäke-Potilasyhdistys Sella ry
Jäsenmaksu 25 €

Puheenjohtaja
Anu Herala
puh. 045 178 3331 (arkisin klo 16 jälk.)
sellayhdistys@gmail.com

AMC ry
Synnynnäinen niveljäykistymäsairaus (arthrogryposis multiplex congenita )

Puheenjohtaja
Satu Kuha
puh. 0500 730 662
vertaistuki@amc.fi

Apeced ja Addison ry
(Autoimmuuni-PolyEndokrinopatia-Candidiaasi-Ektodermi Dystrofia)

Puheenjohtaja
Virpi Tanskanen
puh. 040 7290153
puheenjohtaja@apeced.org
toimisto@apeced.org

Kalfos ry
Jäsenmaksu: aikuiset 15 €, lapset 7 €

Puheenjohtaja
Anu Haverinen
p. 040 774 7793
kalfosry@gmail.com

Mulibrey Nanismi ry

Puheenjohtaja
Saija Qvintus
p.  040 476 6837
mulibreynanismiry@gmail.com

Redy ry
Jäsenmaksut: diagnoosipohjainen 26 €, kannatusjäsen 34 €

Puheenjohtaja
Jenni Arteli
puh. 045 341 8691
jenni.arteli@gmail.com
puheenjohtaja@redy.fi

Suomen CFS-yhditys ry

Finlands CFS-förbund / The Finnish Association of CFS
Krooninen väsymysoireyhtymä (Chronic Fatigue Syndrome)
Jäsenmaksut: diagnoosipohjainen 20 €, kannatusjäsen 20 €, Yhteisöjäsen 100 €

Puheenjohtaja
Jonna Strandén
puh. 0405506469
yhdistys@cfsmery.fi

Suomen Ehlers-Danlos Yhdistys ry (SEDY)
Jäsenmaksut: diagnoosipohjainen 24 €, perhejäsen 24 €, lapsi 6 €

Puheenjohtaja
Jenna Kärpänen
puh. 040 722 0399
pj.sedy@gmail.com

eds-yhdistys@googlegroups.com

Suomen Kampurajalkayhdistys ry (Skyry)

Puheenjohtaja
Tytti Fry
puh. 041 704 9510
tytti.fry@skyry.org
skyry@skyry.org
 

Suomen Marfan -yhdistys ry
Jäsenmaksut: diagnoosipohjainen 30 €, perhejäsen 25 €, kannatusjäsen 30 €

Puheenjohtaja
Eeva Luukkonen
marfanyhdistys@gmail.com
www.marfan.fi

Suomen Neurofibromatoosiyhdistys ry

Puheenjohtaja
Esko Kandelin

Suomen Perthes ry

Puheenjohtaja
Heli Parjanen
heli.parjanen@gmail.com
www.perthes.fi

Jäsenasiat
Mira Aaltonen
mira.aaltonen@perthes.fi

Suomen Turner-yhdistys ry
Jäsenmaksut: diagnoosipohjainen 40 €, kannatusjäsen 25 €

Puheenjohtaja
Tiina Eskelinen
puh. 041 433 5698
turnerpuheenjohtaja@gmail.com