

Maailmanlaajuinen koronapandemia ja epävakaa maailmantilanne ovat johtaneet siihen, että turvallisuuteen ja varautumiseen liittyvät asiat ovat entistä keskeisempi teema myös Invalidiliiton vaikuttamistyössä. Nostamme keskusteluun fyysisesti vammaisten ja toimintaesteisten ihmisten turvallisuutta edistäviä ja varautumista vahvistavia näkökulmia.
Ennakoinnilla ja varautumisella on valtava merkitys äkillisissä kriisitilanteissa. Kriisi- ja häiriötilanteissa sekä arjen hätätilanteissa, kuten tulipalon tai pitkän sähkökatkon kohdatessa, on varauduttava myös vammaisten ihmisten erityiskysymyksiin ja -tarpeisiin. YK:n vammaisyleissopimuksen artikla 11 velvoittaa sopimuspuolia toteuttamaan kaikki tarvittavat toimet varmistaakseen vammaisten henkilöiden suojelun ja turvallisuuden vaaratilanteissa, mukaan lukien aseelliset selkkaukset, humanitaariset hätätilat ja luonnonkatastrofit.
Tälle sivulle päivitetään teemaan liittyviä hyödyllisiä linkkejä ja kerrotaan Invalidiliiton turvallisuuteen ja varautumiseen liittyvistä vaikuttamistoimenpiteistä ja yhteistyöstä muiden tahojen kanssa.
Väestönsuojafoorumi Kuopiossa torstaina 25.9.2025 kello 9.00–15.00. Foorumin teemana on tänä vuonna esteettömyys ja saavutettavuus hyvinvointialueilla. Invalidiliiton asiantuntijat Ranja Alava ja Johanna Hätönen puhuvat foorumissa esteettömyys- ja saavutettavuustarpeista liikkumisesteisten henkilöiden näkökulmasta. Tilaisuuteen voi osallistua myös etänä.
Mitä jokaisen on hyvä tietää varautumisesta ja turvallisuudesta? Tiistaina 2.12.2025 kello 17-18.30. Invalidiliiton webinaarissa annetaan tietoa varautumisen kokonaisuudesta, varautumisesta käytännössä,
sekä valmiuksia toimia häiriötilanteessa. Ilmoittautumiset 1.12. mennessä.