Itä-Suomi

Itä-Suomen alueella toimii 21 yhdistystä.
Itä-Suomen alueeseen kuuluvat Etelä-Savon, Pohjois-Savon sekä Pohjois-Karjalan maakuntien alueella toimivat yhdistykset. 

Yhdistykset: 

Iisalmen Invalidit ry
Jäsenmaksut 15 €, kannatusjäsen 15 €

Puheenjohtaja
Pertti Laajalahti
puh. 0440 195204
papi@meili.fi

Toimisto
Joukolankatu 6
74120 Iisalmi
puh. 0440 824 455
iisalmen.invalidit@meili.fi
(toimisto avoinna ark. 10-12)

Joensuun Seudun Invalidit ry 
Jäsenmaksut 15 €, kannatusjäsen 30 €

Puheenjohtaja
Jaana Pakarinen
puh. 0400 123 156
joeninva@gmail.com

Toimisto
Koulukatu 24 B 23
80100 Joensuu
Toimisto avoinna ma-to 10-13

Keski-Karjalan Invalidit ry 
Jäsenmaksut 10€, kannatusjäsen 20 € (ilman jäsenlehteä 10 €)

Puheenjohtaja
Vesa Mononen
puh. 040 522 6112

vesamononen@kolumbus.fi


Kiuruveden Invalidit ry 
Jäsenmaksut 15 €, kannatusjäsen 15 €

Puheenjohtaja
Raija Toivonen
puh. 050 342 0709
raija.toivonen59@gmail.com

Kuopion Invalidit ry  
Jäsenmaksut 20 €, kannatusjäsen 25 €

Puheenjohtaja
Tuula Väätäinen
puh. 050 5113 018
tuula@tuulavaatainen.fi

Toimisto
Savonkatu 16
70110 Kuopio 
puh. 044 0378 451
toimisto@kuopioninvalidit.fi
ma- to klo 9-15 ja pe 9-14
Jäsenpalveluaika päivittäin 9-13


Lapinlahden Invalidit ry 

Jäsenmaksut 10 €, kannatusmaksu 10 €

Puheenjohtaja
Anna Liisa Haatainen
puh. 0400 679670


Leppävirran Invalidit ry 
Jäsenmaksut 10 €, kannatusjäsen 13 €


Puheenjohtaja
Arja Montonen
puh. 040 581 2947
arja.montonen@hotmail.com


Lieksan Seudun Invalidit ry 
Jäsenmaksu 15 €

Puheenjohtaja
Antero Leinonen 
puh. 0400 132 397
antero.leinonen@suomi4.fi

Sihteeri
Ritva Kukkonen
puh. 050 329 3014
ritva.kukkonen1@luukku.com


Mikkelin Seudun Invalidit ry
Jäsenmaksut 30 €, kannatusjäsen 50 €

Puheenjohtaja
Hannu Itkonen
puh. 050 592 7995
hannu.itkonen@gmail.com

Toimisto
Ristimäenkatu 18
50100  MIKKELI
puh. 0400 849 224
mikkelin.seudun.invalidit.ry@gmail.com
(toimisto avoinna ma-pe 9-14)

Nilsiän Invalidit ry 

Jäsenmaksu 15 €

Puheenjohtaja
Herman Käsnänen p. 0500 671182


Outokummun Invalidit ry
Jäsenmaksut 15 €, kannatusmaksu 15 €

Yhteyshenkilö
Sirkka-Liisa Reijonen
puh. 0405087423
sirkka-l.reijonen@live.fi

Pieksämäen Invalidit ry 
Jäsenmaksut 15 €, kannatusmaksu 20 €

Puheenjohtaja
Mari Nykänen
puh. 040 509 1101
mari.nykanen1@gmail.com


Rantasalmen Seudun Invalidit ry


Rautavaaran Invalidit ry 
Jäsenmaksut 15 €, kannatusjäsenet 15 €

Puheenjohtaja
Pentti Kainulainen
puh. 044 212 2621
pentti.kainulainen@meili.fi

Savonlinnan Seudun Invalidit ry
Jäsenmaksut 15 €, kannatusjäsen 15 €

Puheenjohtaja
Pirjo Honkanen
puh. 040 077 1694
pirjohonkanen@windows.com
 

Siilinjärven Invalidit ry 
Jäsenmaksut 15 €, kannatusjäsen 20 €

Puheenjohtaja
Airi Mankinen-Yrjänheikki
puh. 0500 576 402
airi.yrjanheikki@gmail.com


Sonkajärven Invalidit ry

Jäsenmaksut 20 €, kannatusjäsen 20 €

Puheenjohtaja
Pentti Repo 
puh. 040 536 4865
penttirepo1@gmail.com

Suonenjoen Seudun Invalidit ry 

Jäsenmaksut 15 €, kannatusjäsen 20 €

Puheenjohtaja
Aimo Eskelinen
puh. 044 376 2916
ameeskelinen@gmail.com


Varkauden Invalidit ry 
Jäsenmaksut 18 €/henkilöjäsen, 75 €/yhteisöjäsen

Puheenjohtaja
Katri Räsänen
puh. 044 276 3046

Toimisto
Vammeltalo
Ahlströminkatu 12
78250 Varkaus
040 7608 213
toimisto70@gmail.com
avoinna ke, klo 10-14. 
 

Yhdenvertainen Etelä-Savo ry
Jäsenmaksu 10 €

Puheenjohtaja 
Kauko Väisänen
p. 0400 780 764
vaisanen.kauko@gmail.com
 
 

Jaa sosiaalisessa mediassa