Piirroskuva, jossa erilaisia ihmishahmoja ja symboleita
13.5.2026
Puoluekokoukset ovat suomalaisen poliittisen järjestelmän kivijalka. Niissä tehdään keskeiset henkilövalinnat ja linjataan puolueiden suunta sekä tavoitteet. Invalidiliitto osallistuu kuluvan kevään viiteen puoluekokoukseen tarkkailijan roolissa.

Puoluekokouksen seuraaminen paikan päällä antaa mahdollisuuden verkostoitumiseen, oman järjestön tavoitteiden esittelyyn ja monenlaisiin taustakeskusteluihin. Erityisen hyödyllisiä tällaiset keskustelut ovat nyt, kun eduskuntavaaleihin ja hallitusohjelmaneuvottelujen alkuun on aikaa alle vuosi.  

Toki on selvää, että hyviä luottamuksellisia suhteita puolueiden ja kansalaisjärjestön kesken ei rakenneta tyhjästä yhden puoluekokousviikonlopun aikana, vaan työ on pitkäjänteistä ja jatkuvaa. Puoluekokousosallistuminen on yksi askel tällä maratonilla. 

Invalidiliitto osallistuu kokouksiin sitoutumattomana tarkkailijana, tavoitteenaan nostaa käytäväkeskusteluissa ja kahvipöydissä esiin vammaisten ihmisoikeuksia, yhdenvertaisuutta ja esteettömyyttä. Liiton edustajat tuovat näkyviin myös palveluihin, työelämäosallisuuteen ja turvallisuuteen liittyviä tavoitteita, joita on kirjattu eduskuntavaali- ja hallitusohjelmatavoiteasiakirjaan

Vihreiden puoluekokouksessa (23.–24.5. Turku) Invalidiliittoa edustavat koulutuksen ja työllisyyden asiantuntija Anne Mäki sekä liikenteen ja yrittäjyyden asiantuntija Sinikka Winqvist. SDP:n puoluekokouksessa (23.–25.5. Tampere) liiton edustajina ovat johtaja Laura Andersson ja järjestöasiantuntija Milla Ilonen. Kokoomuksen puoluekokoukseen (5.–7.6. Jyväskylä) osallistuvat esteettömyysasiantuntija Johanna Hätönen, toimitusjohtaja Janne Juvakka ja puheenjohtaja Pirkko Kuusela. Keskustan puoluekokouksessa (5.–7.6. Tampere) ovat johtaja Laura Andersson ja juristi Henrik Gustafsson. RKP:n puoluekokouksessa (6.–7.6. Vantaa) liittoa edustaa sosiaali- ja terveyspoliittinen asiantuntija Ylva Krokfors.

Kristillisdemokraattien ja perussuomalaisten seuraavat puoluekokoukset pidetään tämän hetken tietojen mukaan vuonna 2027, Vasemmistoliiton seuraava puoluekokous vuonna 2028.    

Jaa sosiaalisessa mediassa