Esteettömyyskartoittajat

Esteettömyys- ja saavutettavuuskartoittajat

Esteettömyyskeskus ESKE pitää yllä rekisteriä rakennetun ympäristön esteettömyyskartoittajista sekä saavutettavuuskartoittajista, jotta kartoitusta tarvitsevat löytäisivät heidät mahdollisimman helposti.

Rakennetun ympäristön esteettömyyskartoittajarekisterissä olevat henkilöt ovat saaneet ESKEH-pohjaisen koulutuksen Invalidiliiton Esteettömyyskeskus ESKEssä, ammattikorkeakoulussa tai he ovat muulla tavoin hankkineet pätevyytensä tehtävään. Tiedot ovat kartoittajien antamat eikä ESKE vastaa niiden oikeellisuudesta eikä kartoittajien työstä.

Saavutettavuuskartoittajat ovat käyneet vuonna 2018 Esteettömyyskeskus ESKEn ja Kulttuuria kaikille -palvelun yhteistyönä järjestetyn saavutettavuuskartoituskoulutuksen. Koulutus oli ensimmäinen laatuaan Suomessa. Tiedot ovat kartoittajien antamat eikä ESKE vastaa niiden oikeellisuudesta eikä kartoittajien työstä.

 

Esteettömyyskartoittajat

Espoo
Tuija Kössö
kossotuija@gmail.com
050 300 0036

Eura
Anne-Mari Marjamäki
anne-mari.marjamaki@unelmaneliot.fi
044 755 0888

Harjavalta
Niina Vihervaara
niina.vihervaara@harjavalta.fi
044 432 5327

Helsinki
Jan Huopainen
jan.huopainen@gmail.com
0400 582 762
Asuinrakennukset, asunnot,
pihamaat, sisäänkäynnit, huoltoasema ja ravintolat.

Helsinki
Juha Sylberg
juha.sylberg@gmail.com
050 596 5025
Näkö- ja aistiympäristö: julkiset rakennukset ja laitokset, kauppakeskukset, katualueet, rakennusaikaiset työmaajärjestelyt, viher- ja virkistysalueet (puistot, uimarannat), joukkoliikenteen asema- ja pysäkkialueet sekä terminaalit.  

Helsinki
Jukka Parviainen
jukkapar@gmail.com
045 630 2065
Liikuntapaikat ja muut rakennetun ympäristön kohteet.
Esteettömyys- ja saavutettavuuskartoitukset.

Helsinki
Marjo Kivi
marjo.kivi@avaava.fi
050 338 8765
Kulttuurikohteet: Helsingin kaupunginteatteri, Kansallisbaletti ja ooppera, Aleksanterinteatteri. Seurakuntien tilat: Espoon kirkot, seurakuntatalot ja leirikeskukset. Useita Helsingin seurakuntayhtymän ja Tampereen kirkkoja. Sairaalat ja koulut.

Helsinki
Markku Poikela
markku@poikela.fi
044 083 0830

Helsinki, Mikkeli
Sirpa Laitinen
sirpa.laitinen@wsp.com
0400 803 423
Henkilöliikenneasemat: Pasila (vanha ja uusi), Helsingin rautatieasema, Leppävaara, Leinelä, Jämsä, Jyväskylä. Kauppakeskukset: Tripla. Metroasemat: Matinkylä, Itäkeskus. Uimahallit: Juva. Ulkoalueet: Matinkylä-Olari, Tapiola, Espoonlahti, Espoon rantaraitti.

Hyvinkää 
Jukka Suhonen
jsuhonen70@gmail.com
040 192 7099
Kunnan vammaispalvelun asunnon muutostyöt, julkiset laitokset: Sipoon kunnan Akuutti - ja kuntoutusosasto.

Hämeenlinna
Marketta Inna
marketta.inna@lhkk.fi
040 347 4012

Jyväskylä
Heikki Pamilo
heikki.pamilo@taitotiimi.fi
040 570 1880
Hoivakodit/asuntolat, katualueet, julkiset laitokset ja rakennukset (koulut, uimahallit), asuintalot.

Kaarina, Kuusisto
Riitta Nissilä
riitta.nissila@gmail.com
0400 122 330

Kuopio
Tiina Ruotsi
tiina@sisustussuunnittelu.fi
050 524 6466

Lahti
Pasi Hemmilä
pasi.hemmila@hemmikodit.fi
040 518 1059

Lahti
Olli Karonen
ollikaro62@gmail.com
044 532 9837
Asunnot, sisäänkäynnit, ja hoivakodit.

Oulu
Lauri Louhivirta
lauri@louhivirta.fi
0400 476 200

Oulu
Marko Jääskeläinen
marko.jaaskelainen@accessiaconsulting.fi
040 565 6190

Oulu
Piia Jolla
piia.jolla@gmail.com
040 721 0860

Parainen
Ilona Björklund
ilona.bjorklund@gmail.com
0400 601 898

Pori
Riikka Tupala
riikka.tupala@samk.fi
044 710 3486

Pori
Seppo Lindewall
seppo.lindewall@gmail.com
0400 703 473
Kulttuurikohteet.

Pälkäne
Tiina Nickberg
stonefell@outlook.com
0400 412 754

Raisio
Kirsi Hoikkala
info@rtmrakenne.fi
0400 636 841
Taloyhtiöt

Salo
Kari Lottonen
lottonen.kari@gmail.com
044 094 3333

Seinäjoki
Marita Ottela
marita.ottela@netikka.fi
040 728 6695
Kulttuurikohteet: Pohjanmaan museo, Kuntsi, Tikanojan taidekoti, Vanhan Vaasan museo, Vaasan Taidehalli.
Asuinympäristöt: Asunto Oy Kurikan Tiilitie.
Julkiset laitokset: Kurikan Uimahalli Molskis ulkoalue, saunaosasto, allastilat.

Somero
Johanna Sulander-Hovila
johanna@kotjadesign.fi
040 554 4366

Tampere
Anu Männistö
anu.mannisto@iisoy.fi
044 578 0048

Tampere
Elina Stüber-Asikainen
elina.asikainen@gmail.com
040 727 7943

Tampere
Liina Lill-Holopainen
lill.liina@gmail.com
044 072 1979

Tampere
Tuija Salmi
tuija@tampellantyohuone.fi
0500 223 892
Hoivakodit, asunto-osakeyhtiön sisäänkäynnit, käytävätilat ja saunaosastot, sekä niihin johtavat kulkureitit.

Terälahti
Janna Maula
janna@kaikkienfestari.fi
045 631 6037
Kulttuuritilojen ja -tilaisuuksien sekä festivaalien esteettämyys, erityisesti esiintymistilat: Likkojen Lenkki 2019, Ruoveden Murolen kylätalo.

Turku
Harri Grönvall
harri@sujuvasti.fi
0400 534 875
Asunto-osakeyhtiöt, julkiset tilat, luontoreitit ja pk-yritysten esteettömyyskartoitukset: Akatemia- ja Turun Oikeustalo.

Tuusula
Sami Lindelä
sami.lindela@gmail.com
0400 338 481
Automatiikkaan ja kauko-ohjaukseen liittyvät kartoitukset: oviympäristöt, hissit, valaistus: Validia Asumisen eri toimipisteet, Uudenmaan kuntien sosiaalitoimen yksiköiden oviautomatiikka.

Vantaa
Lauri Peltonen
lauri.peltonen@vanhakaupunki.fi
050 546 1674

Virenoja
Hanna Ylitalo
hanna.ylitalo@afry.com
041 456 8400
Ulkotilat ja katuympäristöt: Suvelan alueellinen esteettömyyskartoitus.

Vääksy
Tapio Kallioinen
hmlahti@elisanet.fi
0400 711 273
Taloyhtiöiden (asuinkerrostalojen) pääsisäänkäynnit ja hissit.

Saavutettavuuskartoittajat

Dortmund, Saksa
Eeva Rantamo
info@inklusive-kulturarbeit.eu
Museot, näyttelyt, mediataide

Haukipudas
Heidi Hamari-Martimo
heidi@accessdesign.fi
040 911 4505

Helsinki
Jukka Parviainen
jukkapar@gmail.com
045 630 2065
Liikuntapaikat ja muut rakennetun ympäristön kohteet.
Esteettömyys- ja saavutettavuuskartoitukset.

Launonen
Kirsi Ilmarinen
kirsi.ilmarinen@gmail.com
040 728 3040

Turku
Sanna Saarto
044 051 3793
ssaarto@gmail.com
Sosiaaliset kuvatarinat, aistit huomioivat kuvatarinat: 
Turun museokeskus (Turun biologinen museo, Apteekkimuseo ja Qwenselintalo, Kuralan kylämäki) ja Wäinö Aaltosen museo.

 

Koulutuksen käyneet kartoittajat voivat antaa tietonsa rekisteriimme tällä lomakkeella. Kartoittajan antamalla luvalla laitamme tiedot myös Esteettömyys- ja saavutettavuuskartoittajat -verkkosivulle. Verkkosivulla on listattuna niiden kartoittajien yhteystiedot, jotka tekevät esteettömyys- tai saavutettavuuskartoituksia. Tietojen muutoksista ja poistamisesta verkkosivuiltamme tai esteettömyyskartoittajien rekisteristä, tulee ilmoittaa sähköpostitse osoitteeseen eske@invalidiliitto.fi.

Esteettömyyskartoittajarekisterin tietosuojaseloste 21.5.2018 (päivitetty 30.12.2019).

ESKEn Kartoittajafoorumi

ESKE ylläpitää esteettömyys- ja saavutettavuuskartoittajien yhteistä Kartoittajafoorumia, joka on avoin kaikille kartoittajille. ESKEn Kartoittajafoorumi on perustettu tukemaan kartoittajien työtä, ylläpitämään osaamista sekä toimimaan yhteydenpitovälineenä. Kartoittajat, jotka ovat jo ESKEn rekisterissä, voivat liittyä Kartoittajafoorumiin ottamalla yhteyttä ESKEen osoitteeseen eske@invalidiliitto.fi.

Takaisin ESKEH-kartoitusmenetelmä sivulle. 

Jaa sosiaalisessa mediassa