Esteettömyyskartoittajat
Invalidiliiton esteettömyystyö pitää yllä rekisteriä rakennetun ympäristön esteettömyyskartoittajista sekä saavutettavuuskartoittajista, jotta kartoitusta tarvitsevat löytäisivät heidät mahdollisimman helposti.

Rakennetun ympäristön esteettömyyskartoittajarekisterissä olevat henkilöt ovat saaneet ESKEH-pohjaisen koulutuksen Invalidiliitossa, ammattikorkeakoulussa tai he ovat muulla tavoin hankkineet pätevyytensä tehtävään. Tiedot ovat kartoittajien antamat eikä Invalidiliiton esteettömyystyö vastaa niiden oikeellisuudesta eikä kartoittajien työstä.

Saavutettavuuskartoittajat ovat käyneet vuonna 2018 Invalidiliiton esteettömyystyön ja Kulttuuria kaikille -palvelun yhteistyönä järjestetyn saavutettavuuskartoituskoulutuksen. Koulutus oli ensimmäinen laatuaan Suomessa. Tiedot ovat kartoittajien antamat eikä Invalidiliitto vastaa niiden oikeellisuudesta eikä kartoittajien työstä.

 

Esteettömyyskartoittajat

Espoo
Tuija Kössö
kossotuija@gmail.com
050 300 0036

Espoo
Reeta Lindeman
reeta.lindeman@paralympia.fi
050 365 6807

Espoo
Ulla Brunholm
ulla.brunholm@gmail.com
040 745 6753
Julkiset rakennukset, terveydenhuollon tilat.

Eura
Anne-Mari Marjamäki
anne-mari.marjamaki@unelmaneliot.fi
044 755 0888

Hanko
Heidi Johansson
johanssonheidi@hotmail.com
040 135 9405

Harjavalta
Niina Vihervaara
niina.vihervaara@harjavalta.fi
044 432 5327

Heinola
Niina Mensonen
niina.mensonen@sweco.fi
0406109266
Katu- ja puistoalueet, asema-alueet ja niiden ympäristöt.

Helsinki
Anja Malm
anja.malm@vammaiskumppanuus.fi
045 258 7557
Esteettömyys kehittyvissä maissa: Nepal ja Tansania.

Helsinki
Hertta Korhonen
044 235 3570
hertta.korhonen@hotmail.com

Helsinki
Ida Nguyen
044 084 5264
idanguyen@hotmail.fi

Helsinki
Ilari Jounila
ilari.jounila@wsp.com
050 461 3019
Mall of Tripla ulkoalueiden opastus
Mikkelin kaupungin esteettömyyssuunnitelma

Helsinki
Jan Huopainen
jan.huopainen@gmail.com
0400 582 762
Asuinrakennukset, asunnot,
pihamaat, sisäänkäynnit, huoltoasema ja ravintolat.

Helsinki
Jari Virnes
jarivirnes@hotmail.com
040 930 6242

Helsinki
Juha Sylberg
juha.sylberg@gmail.com
050 596 5025
Näkö- ja aistiympäristö: julkiset rakennukset ja laitokset, kauppakeskukset, katualueet, rakennusaikaiset työmaajärjestelyt, viher- ja virkistysalueet (puistot, uimarannat), joukkoliikenteen asema- ja pysäkkialueet sekä terminaalit.  

Helsinki
Jukka Parviainen
jukkapar@gmail.com
045 630 2065
Liikuntapaikat ja muut rakennetun ympäristön kohteet.
Esteettömyys- ja saavutettavuuskartoitukset.

Helsinki
Marjo Kivi
marjo.kivi@avaava.fi
050 338 8765
Kulttuurikohteet: Helsingin kaupunginteatteri, Kansallisbaletti ja ooppera, Aleksanterinteatteri. Seurakuntien tilat: Espoon kirkot, seurakuntatalot ja leirikeskukset. Useita Helsingin seurakuntayhtymän ja Tampereen kirkkoja. Sairaalat ja koulut.

Helsinki
Markku Poikela
markku@poikela.fi
044 083 0830

Helsinki
Minna Suomalainen
040 567 9014
suomalainen.mm@gmail.com

Helsinki
Pekka Toivanen
pekka@muotohiomo.com
040 529 1646
Opastaminen, kaupunkitilat, toimitilat, julkiset palvelut. Turun kaupungin opastejärjestelmä ja palveluiden saavutettavuus.

Helsinki
Petri Rissanen
tmi.prissanen@gmail.com
040 523 6485
Luontokohteet: Esteetön Eräpolku -hanke
Liikuntapaikat ja ulkoliikuntapaikat.

Hyvinkää 
Jukka Suhonen
jsuhonen70@gmail.com
040 192 7099
Julkisten laitosten kartoitukset, kunnan vammaispalvelun asunnon muutostyöt. Sipoon kunnan Akuutti - ja kuntoutusosasto. Esteetön Itä-Uusimaa ohjelman Esteettömyys- ja saavutettavuusohjelman laadinta.

Hämeenlinna
Marketta Inna
marketta.inna@lhkk.fi
040 347 4012

Joensuu
Heli Heikkinen
heli.heikkinen@eleve.fi
013123553

Joensuu
Henna Karhapää
henna.karhapaa@setlementtijoensuu.fi
045 148 3887
Julkiset rakennukset, kulttuurikohteet. Saavutettavuuskonsultointi.

Jyväskylä
Anna-Katriina Salmikangas
anna-katriina.salmikangas@jyu.fi
040 553 1452

Jyväskylä
Heikki Pamilo
heikki.pamilo@taitotiimi.fi
040 570 1880
Hoivakodit/asuntolat, katualueet, julkiset laitokset ja rakennukset (koulut, uimahallit), asuintalot.

Järvenpää
Henri Ihander
henri.ihander@gmail.com 
040 865 2141

Kaarina, Kuusisto
Riitta Nissilä
riitta.nissila@gmail.com
0400 122 330

Kajaani
Jarmo Jokinen
jarmo.jokinen@netti.fi
045 2035517
Esteettömyyskartoitukset ja -katselmoinnit sekä -koulutus ja -konsultointi. Suunnitteluvaiheen esteettömyyskonsultaatiot uudis- ja korjausrakentamiskohteissa. Julkisen sektorin rakentamishankkeet kuten koulut ja sairaalat. Lisäksi pientalot sekä yksityiset majoitusrakennukset, kuten hotellit.

Kangasala
Tea Boman
ezille.boman@gmail.com
045 312 9888

Kangasala
Tiia Härkönen
tiiaharkonen@gmail.com
0443388758

Kerava
Leena Kuosmanen
leena.kuosmanen@outlook.com
046 856 7926
Oppilaitokset, hotelli- ja ravintolatilat, matkailu- ja kulttuurikohteet.
Saavutettavuusneuvonta.

Kittilä
Tea Tuohioja
tea.tuohioja@estea.fi 
050 324 1752
Esteetön matkailu

Kuopio
Tiina Ruotsi
tiina@sisustussuunnittelu.fi
050 524 6466

Lahti
Pasi Hemmilä
pasi.hemmila@hemmikodit.fi
040 518 1059

Lahti
Olli Karonen
ollikaro62@gmail.com
044 532 9837
Asunnot, sisäänkäynnit, ja hoivakodit.

Lahti
Vesa Knuuttila
knuuttilavesa@gmail.com
0400 616 242

Lemu
Essi Korsimo
essi.kallionpaa@gmail.com
0405184384

Lappeenranta
Harri Sarjanoja
harri.sarjanoja@lab.fi
0505186344
Esteettömät luontokohteet ja niiden suunnittelu. Kehitysyhteistyöhön liittyvä rakentaminen ja esteettömyys. Kriisialueiden jälleenrakentaminen.

Lohja
Nina Leino
nina.leino@viherhuone.com
050 540 0603

Mikkeli Sirpa Laitinen
sirpa.laitinen@sirlai.fi 0400 803 423 Henkilöliikenneasemat: Pasila (vanha ja uusi), Helsingin rautatieasema, Leppävaara, Leinelä, Jämsä, Jyväskylä. Kauppakeskukset: Tripla. Metroasemat: Matinkylä, Itäkeskus. Uimahallit: Juva. Ulkoalueet: Matinkylä-Olari, Tapiola, Espoonlahti, Espoon rantaraitti, Mikkelin keskusta. Julkiset rakennukset, koulut, päiväkodit, kirjastot, liikuntapaikat, ulkovalaistus.

Nokia
Alina Laaksamo
alina.laaksamo@elisanet.fi
045 644 6321

Nokia
Tiia Anttila
tikataa153@gmail.com 
0407431409

Orimattila
Nina Varpa
varpanina@gmail.com
0407028322

Oulu
Jaana Solasvuo
jaana.m.solasvuo@gmail.com
040 729 5586
Turun kaupunki, esteettömyysasiamies 2015-2018
Oulun kaupunki, esteettömyyskoordinaattori 2018-2021

Oulu
Lauri Louhivirta
lauri@louhivirta.fi
0400 476 200

Oulu
Marko Jääskeläinen
marko.jaaskelainen@accessiaconsulting.fi
040 565 6190

Oulu
Pauliina Järvinen
pauliina.jarvinen@ramboll.fi
044 493 6631
Ulko- ja sisätilojen esteettömyyskartoitukset

Oulu
Piia Jolla
piia.jolla@gmail.com
040 721 0860

Parainen
Ilona Björklund
ilona.bjorklund@gmail.com
0400 601 898

Pori
Riikka Tupala
riikka.tupala@samk.fi
044 710 3486

Pori
Seppo Lindewall
seppo.lindewall@gmail.com
0400 703 473
Kulttuurikohteet.

Porvoo
Maija Aatelo
maija.aatelo@saagar.fi
050 512 1665

Pälkäne
Tiina Nickberg
stonefell@outlook.com
0400 412 754

Raisio
Kirsi Hoikkala
info@rtmrakenne.fi
0400 636 841
Taloyhtiöt

Salo
Kari Lottonen
lottonen.kari@gmail.com
044 094 3333

Savonlinna
Mirja-Riitta Turunen
mirriit@gmail.com
044 587 2896
Taloyhtiöt, asunnot ja piha-alueet.
Julkiset rakennukset, toimitilat.

Seinäjoki
Marita Ottela
marita.ottela@netikka.fi
040 728 6695
Kulttuurikohteet: Pohjanmaan museo, Kuntsi, Tikanojan taidekoti, Vanhan Vaasan museo, Vaasan Taidehalli.
Asuinympäristöt: Asunto Oy Kurikan Tiilitie.
Julkiset laitokset: Kurikan Uimahalli Molskis ulkoalue, saunaosasto, allastilat.

Somero
Johanna Sulander-Hovila
johanna@kotjadesign.fi
040 554 4366

Taipalsaari
Sanna Leppänen
sanna.leppanen@lab.fi
040 484 2561
Luontokohteiden esteettömyys, matkailukohteiden kehittäminen

Tampere
Anu Männistö
anu.mannisto@iisoy.fi
044 578 0048

Tampere
Asta Jämsen
asta.jamsen@ains.fi 
040 662 3399

Tampere
Elina Stüber-Asikainen
elina.asikainen@gmail.com
040 727 7943

Tampere
Elisa Saari
elisa.saari@ains.fi 
044 051 4055

Tampere
Emilia Bilgili
emilia.bilgili@outlook.com 
050 354 3801

Tampere
Johanna Dyster
johanna.dyster@arkkitehditlsv.fi 
050 577 2389
Julkisten rakennusten, esim. koulut ja päiväkodit, sisä- ja ulkotilat.

Tampere
Johanna Tiilikainen
johanna.tiilikainen@ramboll.fi
Ulko- ja sisätilat sekä luontokohteet.

Tampere
Kaisa Lintula
kaisa.lintula@hotmail.com
0504667648
Amk-opinnäytetyö Ratinan stadionin esteettömyyskartoitus 2023

Tampere
Kirsi Ylinen
sinilila@gmail.com
040 556 9128
Julkiset, yksityiset ja liiketilat: Sampolan kirjasto.
Kokemusasiantuntijuus.

Tampere
Liina Lill-Holopainen
lill.liina@gmail.com
044 072 1979

Tampere
Tuija Salmi
tuija@tampellantyohuone.fi
0500 223 892
Uimahallit, virastotalot, kahvilat, ravintolat, hoivakodit, asunto-osakeyhtiön sisäänkäynnit, käytävätilat ja saunaosastot, sekä niihin johtavat kulkureitit.

Tampere
Eija Ruohonen
eija.ruohonen@ains.fi
040 673 8081

Terälahti
Janna Maula
janna@kaikkienfestari.fi
045 631 6037
Kulttuuritilojen ja -tilaisuuksien sekä festivaalien esteettömyys, erityisesti esiintymistilat: Likkojen Lenkki 2019, Ruoveden Murolen kylätalo.

Turku (lisäksi Helsinki ja Tampere)
Halla Savisaari
halla.savisaari@gmail.com
044 323 2191

Turku
Harri Grönvall
sujuvasti.fi@gmail.com
0400 534 875
Asunto-osakeyhtiöt, julkiset tilat, luontoreitit ja yritysten esteettömyyskartoitukset.
Sujuvasti.fi tarjoaa kunnille ja muilla organisaatioille mahdollisuutta ulkoistaa Autoliiton applikaatioon liittyvän tiedonkartoitus- ja ylläpitotoiminta sekä esteettömyyskartoitukset.

Tuusula
Sami Lindelä
sami.lindela@gmail.com
0400 338 481
Automatiikkaan ja kauko-ohjaukseen liittyvät kartoitukset: oviympäristöt, hissit, valaistus: Validia Asumisen eri toimipisteet, Uudenmaan kuntien sosiaalitoimen yksiköiden oviautomatiikka.

Vaajakoski
Satu-Maria Virtanen
satumaria.virtanen@gmail.com
045 673 8544

Vaasa
Mariana Ulfvens
mariana.ulfvens@wolftech.fi
0405377859
Asunto-osakeyhtiöiden, julkisten tilojen ja liikekiinteistöjen esteettömyyskartoitukset.
Kartoituskielet suomi, ruotsi ja englanti.

Vantaa
Lauri Peltonen
lauri.peltonen@vanhakaupunki.fi
050 546 1674

Vihti
Jouni Ekström
ekstrom.jouni@gmail.com 
040 702 6697

Virenoja
Hanna Ylitalo
hanna.ylitalo@afry.com
041 456 8400
Ulkotilat ja katuympäristöt: Suvelan alueellinen esteettömyyskartoitus.

Ylivieska
Maija Järvelä
mehilainen84@gmail.com
0405079038

Saavutettavuuskartoittajat

Dortmund, Saksa
Eeva Rantamo
info@inklusive-kulturarbeit.eu
Museot, näyttelyt, mediataide

Haukipudas
Heidi Hamari-Martimo
heidi@accessdesign.fi
040 911 4505

Helsinki
Jukka Parviainen
jukkapar@gmail.com
045 630 2065
Liikuntapaikat ja muut rakennetun ympäristön kohteet.
Esteettömyys- ja saavutettavuuskartoitukset.

Launonen
Kirsi Ilmarinen
kirsi.ilmarinen@gmail.com
040 728 3040

Turku
Sanna Saarto
044 051 3793
ssaarto@gmail.com
Sosiaaliset kuvatarinat, aistit huomioivat kuvatarinat: 
Turun museokeskus (Turun biologinen museo, Apteekkimuseo ja Qwenselintalo, Kuralan kylämäki) ja Wäinö Aaltosen museo.

 

Koulutuksen käyneet kartoittajat voivat antaa tietonsa rekisteriimme tällä lomakkeella. Kartoittajan antamalla luvalla laitamme tiedot myös Esteettömyys- ja saavutettavuuskartoittajat -verkkosivulle. Verkkosivulla on listattuna niiden kartoittajien yhteystiedot, jotka tekevät esteettömyys- tai saavutettavuuskartoituksia. Tietojen muutoksista ja poistamisesta verkkosivuiltamme tai esteettömyyskartoittajien rekisteristä, tulee ilmoittaa sähköpostitse osoitteeseen eske@invalidiliitto.fi.

Esteettömyyskartoittajarekisterin tietosuojaseloste 21.5.2018 (päivitetty 30.12.2019).

Takaisin ESKEH-kartoitusmenetelmä sivulle. 

Jaa sosiaalisessa mediassa