Liittovaalien tulokset

Invalidiliiton liittovaltuuston 49 jäsentä on valittu 6.-17.11.2017 pidetyssä liittoäänestyksessä. Valtuustoon valittiin 25 uutta valtuutettua. Vaalien äänestysprosentti oli 43 %.


* Tasatuloksessa järjestys on arvottu
 

Sija Vaalipiiri Yhdistys Äänimäärä
 

Itä-Suomen vaalipiiri,
Äänestysprosentti 48,9 %
7 paikkaa

   
1 Laajalahti Pertti Iisalmen Invalidit ry 396 Valittu
2 Korhonen Leena Siilinjärven Invalidit ry 280 Valittu
3 Jouhkimo Sirpa Kuopion Invalidit ry 192 Valittu
4 Ilonen Hannu Varkauden Invalidit ry 171 Valittu
5 Timonen Osku Joensuun Seudun Invalidit ry 144 Valittu
6 Hirvonen Pentti Keski-Karjalan Invalidit ry 141 Valittu
7 Pietikäinen Airi Iisalmen Invalidit ry 123 Valittu
8 Itkonen Hannu Mikkelin Seudun Invalidit ry 107  
9 Väisänen Kauko Mikkelin Seudun Invalidit ry 101  
10 Korpinen Markku Lieksan Seudun Invalidit ry 54  
11 Petäjämäki Timo Mikkelin Seudun Invalidit ry 42  
 

Valtakunnallisten yhdistysten vaalipiiri,
Äänestysprosentti 30,4 %
6 paikkaa

   
1 Täckman Anni Selkäydinvammaiset Akson ry 137 Valittu
2 Kärpänen Jenna Suomen Ehlers-Danlos Yhdistys ry 74 Valittu
3 Hiltunen Nuutti Selkäydinvammaiset Akson ry 72 Valittu
4 Roivas Irene Suomen CFS-yhdistys ry 71 Valittu
5 Salminen Markku Suomen Ehlers-Danlos Yhdistys ry 58 Valittu
6 Lindén Anna-Stina Rusetti ry - Vammaisten naisten
valtakunnallinen yhdistys ry
49 Valittu
7 Johansson Jan Asevelvollisena vammaustuneiden tuki ry 46*  
8 Kivinen Mitro AH-potilaat ry 46*  
9 Ilonen Milla AMC ry 44  
10 Arteli Jenni Redy ry 32*  
11 Fry Tytti Suomen Kampurajalkayhdistys ry 32*  
12 Komu Martti Suomen Neurofibromatoosiyhdistys ry 23*  
13 Jylhä Rika Suomen Amputoidut ry 23*  
14 Joenpolvi Jorma Suomen Amputoidut ry 21*  
15 Koskinen Janne Selkäydinvammaiset Akson ry 21*  
16 Demirtas Selda Rusetti ry - Vammaisten naisten
valtakunnallinen yhdistys ry
9  
  Etelä-Suomen vaalipiiri,
Äänestysprosentti 37,6 %
8 paikkaa
   
1 Tulander Taisto Forssan Seudun Invalidit ry 191 Valittu
2 Karhos Kristiina Helsingin Invalidien Yhdistys ry 171 Valittu
3 Pitkänen Eeva Vantaan Invalidit VANIN ry 164 Valittu
4 Jolanki Riitta Helsingin Invalidien Yhdistys ry 147 Valittu
5 Patjas Sanna-Kaisa Hyvinkään Invalidit ry 137 Valittu
6 Kuusela Pirkko Espin - Espoon Invalidit ry 123 Valittu
7 Simola-Nikkanen Leena Helsingin Invalidien Yhdistys ry 115 Valittu
8 Ahlgren Rosita Karisnejdens Invalider -
Karjaanseudun Invalidit rf
105 Valittu
9 Pelkonen Marja Järvenpään Seudun Invalidit ry 102  
10 Urtamo Kristiina Hyvinkään Invalidit ry 100  
11 Mälkki Sami Lohjan Seudun Invalidit ry 95  
12 Räikkönen Tuula Porvoon Invalidit - Borgå Invalider ry 93  
13 Anttila Paula Helsingin Invalidien Yhdistys ry 54  
14 Jokinen Jarko Lohjan Seudun Invalidit ry 43  
  Lapin vaalipiiri,
Äänestysprosentti 53,8 %
2 paikkaa
   
1 Toratti Raimo Tornion Invalidit ry 117 Valittu
2 Muukkonen Minna Rovaniemen Invalidit ry 96 Valittu
3 Koivuranta Esko Luoteis-Lapin Invalidit ry 74  
4 Markkanen Niilo Ranuan Invalidit ry 71  
5 Häggman Matti Ylitornion Invalidit ry 60  
6 Niskanen Kristiina Kemin Seudun Invalidit ry 34  
7 Karjalainen Olavi Posion Invalidit ry 31  
  Lounais-Suomen vaalipiiri,
Äänestysprosentti 49,0 %
6 paikkaa
   
1 Leppäkorpi Liisa Harjavallan Seudun Invalidit ry 291 Valittu
2 Syrjälä Jussi Raision Seudun Invalidit ry 249 Valittu
3 Pitkänen Matti Rauman Invalidit ry 171 Valittu
4 Levo Lauri Noormarkun Seudun Invalidit ry 157 Valittu
5 Anttila Irma Porin Seudun Invalidit ry 147 Valittu
6 Kumlander Sirpa Turun Seudun Invalidit ry 117 Valittu
7 Lamminaho Olli Euran Seudun Invalidit ry 113  
8 Häkkinen Leila Turun Seudun Invalidit ry 95  
9 Tiiri Jaana Huittisten Seudun Invalidit ry 92  
10 Lehtinen Ari Ulvilan Seudun Invalidit ry 76  
11 Virtanen Pirjo Salon Invalidit ry 67  
12 Välimäki Nina Harjavallan Seudun Invalidit ry 34  
13 Oikarinen Eero Salon Invalidit ry 21  
14 Karjalainen Heli Kankaanpään Seudun Invalidit ry 14  
  Sisä-Suomen vaalipiiri,
Äänestysprosentti 43,9 %
6 paikkaa
   
1 Sneck-Ruotsalainen Ritva Saarijärven Invalidit ry 324 Valittu
2 Rekola Heidi Nokian Invalidit ry 195 Valittu
3 Rajala Joe Äetsän Invalidit ry 169 Valittu
4 Vuorenmaa Kari Tampereen Seudun Invalidit ry 121 Valittu
5 Rantanen Veijo Akaan Seudun Invalidit ry 109 Valittu
6 Virtanen Satu-Maria Jyväskylän Seudun Invalidit ry 104 Valittu
7 Tukia Timo Mäntän seudun invalidit ry 98  
8 Haavisto Hannu Valkeakosken Seudun Invalidit ry 75  
9 Hakala Esa Tampereen Seudun Invalidit ry 65  
10 Ahlgren Jyrki Jyväskylän Seudun Invalidit ry 56  
11 Hakkari Jaana Kangasalan Invalidit ry 41  
  Kaakkois-Suomen vaalipiiri,
Äänestysprosentti 38,8 %
5 paikkaa
   
1 Kalso Teuvo Imatran Invalidit ry 285 Valittu
2 Huhtiniemi-Pitkänen Marjatta Kouvolan Seudun Invalidit ry 201 Valittu
3 Kaskiaho Keijo Kouvolan Seudun Invalidit ry 159 Valittu
4 Suuronen Hannu Kuusankosken Invalidit ry 155 Valittu
5 Korhonen Ritva Lahden Seudun Invalidit ry 130 Valittu
6 Asp Jarmo Heinolan Seudun Invalidit ry 75*  
7 Vaittinen Pirkko Lahden Seudun Invalidit ry 75*  
  Länsi-Suomen vaalipiiri,
Äänestysprosentti 47,6 %
5 paikkaa
   
1 Kujanpää Martti Vaasanseudun Invalidit -
Vasanejdens Invalider ry
324 Valittu
2 Yli-Hakuni Aino Kurikan Invalidit ry 212 Valittu
3 Myllyniemi Esa Kauhajoen Invalidit ry 192 Valittu
4 Pesonen Irja Kauhavan Invalidit ry 171 Valittu
5 Huhtamäki Merja Seinäjoen Seudun Invalidit ry 101 Valittu
6 Järvi Kari Kokkolan Seudun Invalider -
Karlebynejdens Invalider ry
85*  
7 Ahola Pirkko Suomenselän Invalidit ry 85*  
8 Soininen Seppo Jakobstadsnejdens Invalider -
Pietarsaaren Seudun Invalidit ry
78  
9 Parkkinen Ensio Järviseudun Invalidit ry 59  
  Oulu-Kainuun vaalipiiri,
Äänestysprosentti 42,2 %
4 paikkaa
   
1 Lähetkangas Paavo Haapajärven Invalidit ry 173 Valittu
2 Rajaniemi Rauno Raahen Seudun Invalidit ry 123 Valittu
3 Syrjälä Riku Oulun Invalidien Yhdistys ry 111 Valittu
4 Huusko Tuija Kuhmon Invalidit ry 98 Valittu
5 Salonpää Hannu Oulaisten Seudun Invalidit ry 93  
6 Hiltunen Antero Kuusamon Invalidit ry 74  
7 Luhtala Aarni Ylivieskan Invalidit ry 65  
8 Laxenius Otso Oulun Invalidien Yhdistys ry 64  
9 Palola Jani

Ylivieskan Invalidit ry

30

 

 

Vaalitoimikunta

Alpo Penttinen, puheenjohtaja
Riitta Jolanki
Terhi Jussila
Liisa Leppäkorpi
Markku Lohikoski, asiantuntijajäsen
Mirva Kiiveri, sihteeri

Lue liittovaaliehdokkaiden blogikirjoituksia >>

Jaa sosiaalisessa mediassa

Vaalipiirijako

Liittovaltuusto vahvisti vaalipiirijaon 20.5.2016. Vaalipiirin paikkajako määräytyy vaalipiirissä olevien jäsenyhdistysten varsinaisten jäsenten ja liiton kaikkien jäsenyhdistysten varsinaisten jäsenten määrän suhteen perusteella. Vaalipiirin paikkajako määräytyy yhdistysten ilmoittaman jäsenmäärän 31.12.2016 tilanteen mukaan. Vaalitoimikunta vahvistaa paikkajaon 15.2.2017 mennessä.