Kuntavaalit taustatietoa. Kuvituskuva.

Näin ryhdyt kuntavaaliehdokkaaksi

Kuntavaaliehdokkuus voi olla paitsi hieno kokemus, myös mahdollinen ponnahduslauta kunnallisiin luottamustehtäviin. Tältä sivulta löydät vinkkejä ehdokkuuspohdintaan ja asiasta enemmän tietävien tahojen yhteystietoja.

Vaaleissa ehdokkaana oleminen on tärkeää niin demokratian edistämisen kuin osallisuuden lisäämisenkin kannalta. Tärkeintä ehdokkaaksi suostumisessa on löytää itsestään halua ja innostusta vaikuttaa asioihin. Asiantuntemus on keskiössä ja toivottavaa on, että ehdokkaalla on näkemystä yhteiskunnan tulevaisuuden kehityssuunnasta. Kaikesta ei kuitenkaan tarvitse tietää kaikkea – valitse aiheet, joihin syvennyt ja joista haluat oppia lisää. Oikein hyvä, jos ehdokkaalla on esittää ratkaisuja eikä vain ongelmalistauksia.  

Esteettömyys ja saavutettavuus kunnossa?  

Moni ehdokkuutta pohtiva saattaa miettiä, miten osallistuminen käytännössä onnistuu esimerkiksi pyörätuolista käsin. Invalidiliitto muistuttaa, että kokouspaikkojen on oltava esteettömiä ja kokousjärjestelmien saavutettavia. Jos tämä ei toteudu, ei toteudu myöskään ihmisten yhdenvertainen oikeus osallistua yhteiskunnalliseen toimintaan. Myös erilaiset apuvälineet, liikkumisen palvelut sekä henkilökohtainen apu edistävät osallisuutta. Niiden on oltava vammaisten ihmisten saatavilla oikea-aikaisesti.  

YK:n vammaissopimuksen hengessä 

Vaalikampanjaa tehdessä oppii uutta niin itsestään kuin muistakin ihmisistä. Tutustuu uusiin ihmisiin, pääsee käymään keskusteluja monista arjen asioista, ehkä avartaa omaakin maailmankuvaansa jutustelemalla ehdokaskollegojen ja äänestäjien kanssa. Invalidiliitto korostaa, että jokaisella vaalikelpoisella kansalaisella on oltava aito ja yhdenvertainen mahdollisuus asettua ehdolle vaaleissa.   

YK:n vammaissopimuksen 29 artiklan (Osallistuminen poliittiseen ja julkiseen elämään) mukaan “sopimuspuolet takaavat vammaisille henkilöille poliittiset oikeudet ja mahdollisuuden nauttia niistä yhdenvertaisesti muiden kanssa sekä sitoutuvat varmistamaan, että vammaiset henkilöt voivat tehokkaasti ja täysimääräisesti osallistua poliittiseen ja julkiseen elämään yhdenvertaisesti muiden kanssa suoraan tai vapaasti valittujen edustajien kautta, myös siten, että heillä on oikeus ja mahdollisuus äänestää ja tulla valituiksi”. 

Verkostoidu muiden ehdokkaiden kanssa, pohdi yhteisten mainosten tai tilaisuuksien (koronavirustilanne huomioiden) järjestämistä. Vaikka kampanjan aikana tulee taatusti eteen hetkiä, jolloin asiat eivät etene suunnitellusti, yritä pitää lippu korkealla. Hyvä mieli ja myönteinen asenne kanssaihmisiin toimivat – niin vaalitoreilla kuin elämässä muutenkin – paremmin kuin murjottaminen! 

Onko jo kiire ilmoittautua? 

Ehdokaslistat menevät kiinni 9.3.2021, mutta monessa kunnassa ja kaupungissa listat voivat täyttyä jo paljon ennen maaliskuuta. Lisätietoa kuntavaalien aikatauluista vaalit.fi-sivustolta.

Ole yhteydessä Invalidiliiton mentoreihin 

Jos ehdokkuus kiinnostaa, mutta kaipaat lisävahvistusta ajatuksillesi, voit olla yhteydessä esimerkiksi näihin invalidiliittolaisiin kuntapolitiikassa kokeneisiin jäseniin taustakeskusteluja ja -pohdintoja varten. Lista voi vielä täydentyä. 

Saara Hartzell (vasemmistoliitto, Rovaniemi) saara.hartzell@rovaniemi.fi

Simo Jämsä (kokoomus, Keuruu) jamsansimo@gmail.com

Teuvo Kalso (SDP, Imatra) kalsoteuvo@gmail.com

Keijo Kaskiaho (sitoutumaton, Kouvola) keijo.kaskiaho@gmail.com 

Reino Kokkola (keskusta, Savitaipale) reino.kokkola@pp.inet.fi

Pirkko Kuusela (SDP, Espoo) pirkko.kuusela@gmail.com 

Minna Muukkonen (SDP, Rovaniemi) minna.muukkonen@rovaniemi.fi  

Elina Nykyri (vasemmistoliitto, Vantaa) Elina.Nykyri@gmail.com

Sanna-Kaisa Patjas (vihreät, Hyvinkää) sanna-kaisa.patjas@hyvinkaanvihreat.fi 

Kaija Patronen (keskusta, Kajaani) kaija.patronen@gmail.com 

Timo Tukia (sitoutumaton, Mänttä-Vilppula) timo.tukia@phpoint.fi

Kauko Väisänen (vihreät, Mikkeli) vaisanen.kauko@gmail.com

Ole yhteydessä puolueisiin  

Ota myös yhteyttä mahdollisimman pian siihen puolueeseen, jonka tavoitteet ja ajatusmaailma tuntuvat omimmalta. Ja jos et tiedä, minkä puolueen valitsisit, kannattaa lukea puolueiden sivuilta niiden tavoitteista, visioista ja toimintatavoista sekä keskustella esimerkiksi puolueiden vaaliyhteyshenkilöiden kanssa. Heidän yhteystietonsa löydät tästä:   

SDP, järjestöpäällikkö Jenny Suominen, jenny.suominen@sdp.fi, 050 491 1401. Lisätietoa SDP:n kuntavaaliehdokkuudesta

Perussuomalaiset, projektisihteeri Kirsi Kallio, kuntavaalit@perussuomalaiset.fi, 040 194 6454. Lisätietoa perussuomalaisten kuntavaaliehdokkuudesta. 

Kokoomus, kuntavaalipäällikkö Antti Ahonen, antti.ahonen@kokoomus.fi, 044 535 9400. Lisätietoa kokoomuksen kuntavaaliehdokkuudesta. 

Keskusta, poliittinen sihteeri Helena Pakarinen, helena.pakarinen@keskusta.fi, 050 388 0011. Lisätietoa keskustan kuntavaaliehdokkuudesta. 

Vihreät, kampanjakoordinaattori Kati Lommi, kati.lommi@vihreat.fi, 050 543 0401. Lisätietoa vihreiden kuntavaaliehdokkuudesta

Vasemmistoliitto, puoluesihteeri Mikko Koikkalainen, mikko.koikkalainen@vasemmistoliitto.fi, 040 643 3350. Lisätietoa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokkuudesta. 

Ruotsalainen kansanpuolue, vaalipäällikkö Maria Grundström, maria.grundstrom@sfp.fi, 040 734 8677. Lisätietoa RKP:n kuntavaaliehdokkuudesta. 

Kristillisdemokraatit, hallintopäällikkö Ismo Portin, ismo.portin@kd.fi, 044 375 5375. Lisätietoa kristillisdemokraattien kuntavaaliehdokkuudesta. 

Invalidiliitto apunasi 

Invalidiliitto julkaisee ehdokkaaksi ryhtyneiden jäsentensä nimet heidän suostumuksellaan nettisivulla ja IT-lehdessä. Halutessasi voit myös mainostaa ehdokkuuttasi IT-lehdessä edullisesti. Ehdokkaana sinulla on mahdollisuus julkaista blogitekstejä jäsenlehtemme nettisivuilla. Tästä kaikesta on tulossa tarkempia tietoja myöhemmin. 

Suosittelemme hyödyntämään vaalikampanjassa Invalidiliiton omia vaalitavoitteita, jotka julkaistaan lokakuussa. Vaikka varmasti sanoitat omat teemasi monin osin itse ja ne kumpuavat juuri sinun kotikuntasi mahdollisuuksista ja ongelmista, saat toivottavasti apua ja hyötyä myös liiton vaalitavoitteista. Myös nuoret invalidiliittolaiset ovat laatimassa omat vaaliteesinsä, ne linkitetään tähän mahdollisimman pian. 

Sähköisesti jaettavaa materiaalia on tulossa hyödynnettäväksi hieman lähempänä vaaleja. Invalidiliitto toimii aktiivisesti sosiaalisessa mediassa ja toivoo, että liiton jäsenet sekä kuntavaaliehdokkaat tekevät samoin. Aihetunnisteina toimivat #yhdenvertaistapalveluakaikille ja #kaikkienkuntavaalit. Kuntavaalikeskustelua käydään myös aihetunnisteen #kuntavaalit2021 alla.  

Invalidiliiton alueelliset vaikuttajaverkostot ovat mainio verkostoitumisen paikka ja jos et vielä ole oman alueesi verkostossa mukana, suosittelemme lämpimästi liittymään. Verkostoja koordinoi alueen järjestöasiantuntija. Vaikka et lähtisi ehdolle näissä kuntavaaleissa, olet tervetullut vaikuttajaverkostoon, jos yhteiskunnallisten asioiden ja vaikuttamisen parissa toimiminen kiinnostavat. Luvassa ajatusten vaihtoa ja taustatukea sekä kiinnostavia keskusteluja. Invalidiliiton alueelliset vaikuttajaverkostot ja järjestöasiantuntijoiden yhteystiedot löydät liiton kotisivuilta.

Jaa sosiaalisessa mediassa